Festival dječjih klapa

Općenito o Festivalu dječjih klapa u Zadru
Gradska knjižnica Zadar u suradnji sa svojim počasnim kumom, maestrom Ljubom Stipišićem Delmatom (1938.-2011.), bila je organizator je i domaćin triju dosad održanih smotri dječjih klapa (2006.–2008.). Nakon smotri na kojima je nastupilo 16 dječjih klapa od Istre do Korčule, iskristalizirala se potreba za osnivanjem 1. festivala dječjih klapa u hrvatskoj koji se održao 2009. godine u Gradskoj knjižnici Zadar. Cilj Festivala,  kao nove folklorne pojave u hrvatskoj, nije profesionalizacija i natjecanje, već druženje mladih klapskih pjevača na baštinskim zasadama, priprema mladih „pivaoca“ za buduće pjevače u odrasim klapama, kao i njihovo ohrabrivanje u istraživanju tradicijske glazbe Dalmacije. Prvi razlog ove glazbene manifestacije je očuvanje i prenošenje tradicije iskonskog klapskog pjevanja. Drugi razlog je veliki interes klapa, čija je posljedica i stanovito vrednovanje između dobrog, boljeg i najboljeg. Na naše zadovoljstvo, napredak dječjih klapa od prve Smotre do danas više je nego vidljiv i u kvalitativnom i u kvantitativnom smislu. Trenutno ih u Hrvatskoj djeluje više od 30. Nadamo se da će Festival dječjih klapa u Zadru biti početna stanica za odrastanje mladih amatera ka drugim festivalima, poput onog klapskog u Omišu, i s težnjom k ukorjenjivanju u vlastitu glazbenu tradiciju. Kao što je poznato, Ljubo Stipišić Delmata bio je kum Gradske knjižnice Zadar od 2006. godine i inicijator Smotre, a zatim i suosnivač Festivala dječjih klapa. Koristimo ovu priliku da objavimo da je titulu kuma Gradske knjižnice Zadar spremno naslijedio sin Ljube Stipišića – Zlatan Stipišić Gibonni izražavajući potporu Zakladi Ljubo Stipišić Delmata. Zaklada Ljubo Stipišić Delmata (www.delmata.org) ima za cilj očuvanje tradicije i hrvatske glazbene baštine, poticanje i očuvanje klapskog pjevanja, potpora Festivalu dječjih klapa i projektu digitalizacije opusa Ljube Stipišića "DELMATA".

Namijenjeno dječjim klapama:

Priručnik za voditelje dječjih klapa "Mojih prvih 100 pjesama“ (autor Ljubo Stipišić Delmata) u izdanju Gradske knjižnice Zadar, izdan 2006. u međuvremenu je, zbog velike potražnje, potpuno rasprodan. Dostupan je u digitaliziranom obliku (www.delmata.org). Velik interes natjerao je barba Ljubu da uloži dodatan napor i zajedno s Gradskom knjižnicom Zadar, objavi novo prošireno izdanje priručnika za voditelje dječjih klapa pod naslovom "Moje prve 222 pjesme za dječje klape i školske zborove“. Knjige su namijenjene glazbenim voditeljima koji se žele okušati u neistraženim klapskim mogućnostima mlađeg uzrasta, kao uvod i priprema za nastavak pjevanja u muškim ili ženskim klapama odraslih.

NASTUPAJU:
Kategorija do 14 godina

1) BALINIERA, Preko (Ugljan), voditeljica: Nada Smoljan
Sinoć kad san robu prala (narodna / obrada: Lj.S.Delmata)
Dva Bracanina (narodna / obrada: Lj.S.Delmata)

2) LUČ, Split, voditeljica: Lidija Čujić Živković
O more duboko (narodna / obrada: J.Gotovac)
Dobro jutro (autor: narodna / obrada: L.Čujić Živković)

3) MANINA, Blato (Korčula), voditeljica: Dalija Gavranić
Za ribara (narodna / obrada: Lj.S.Delmata)
Ja san majko cura fina (narodna / obrada: Lj.S.Delmata)

REZULTATI NATJECANJA

kategorija – do 14 godina

1. Meterize, Šibenik - zlato
2. Fjok, Zadar i Dominus, Rijeka (dijele 2. mjesto) - srebro
3. Luč, Split - bronca

kategorija – do 16 godina

1. Koraja, Blato (Korčula) - zlato
2. Bersice, Zadar - srebro
3. Zvončice, Čara (Korčula) - bronca

REZULTATI NATJECANJA

kategorija – do 14 godina

1. Luč, Split - zlato
2. Bepo, Omiš - srebro
3. Žižula, Omiš - bronca

kategorija – do 16 godina

1. Bersice, Zadar - zlato
2. Dominus, Rijeka - srebro
3. Koraja, Blato - bronca

Nisu se natjecali: Škvadra, Podsused (Zagreb)

Ravnatelj Festivala: mr.sc. Ivan Pehar
Umjetnički ravnatelj Festivala: Dražen Habuš, prof
Scenografija: Neven Stojaković
Organizacija Festivala: Milko Belevski, prof

REZULTATI NATJECANJA:

kategorija – do 14 godina

1. Bersice, Zadar - zlato
2. Koraja, Blato (Korčula) - srebro
3. Puntarke, Punat (Krk) - bronca

kategorija – do 16 godina

1. Kolajna, Blato (Korčula) - zlato
2. Maestral, Split - srebro
3. Bepo, Omiš - bronca

Ravnatelj Festivala: mr.sc. Ivan Pehar
Umjetnički ravnatelj Festivala: Dražen Habuš, prof
Organizacija Festivala: Milko Belevski, prof

REZULTATI NATJECANJA:

kategorija – do 14 godina

1. Bersice, Zadar – zlato
2. Koraja, Blato (Korčula) – srebro
3. Bepo, Omiš – bronca

kategorija – do 16 godina

1. Biokovski slavuji, Zagvozd - zlato
2. Kolajna, Blato (Korčula) - srebro
3. Zvijezda mora, Neum (BiH) - bronca

Nisu se natjecali: Luč, Split

Ravnatelj Festivala: mr.sc. Ivan Pehar
Umjetnički ravnatelj Festivala: Dražen Habuš, prof
Organizacija Festivala: Milko Belevski, prof

REZULTATI NATJECANJA:

kategorija – do 14 godina
1. Luč, Split – zlato
2. Koraja, Blato (Korčula) – srebro
3. Rarohujice, Vrbnik (Krk) – bronca

kategorija – do 16 godina
1. Biokovski slavuji, Zagvozd - zlato
2. Frajlice, Podsused (Zagreb) - srebro
3. Perlice, Blato (Korčula) - bronca

Nisu se natjecali:
Krijesnice, Hreljin
Lukasice, Kaštel Stari
Krešimir, Šibenik

REZULTATI NATJECANJA:

Biokovski slavuji, Zagvozd - Zlatni brodić
Perlice, Blato (Korčula) - Zlatni brodić
Kolajna, Blato (Korčula) - Zlatni brodić

Frajlice, Podsused (Zagreb) - Srebrni brodić
Rarohujice, Vrbnik (Krk) - Srebrni brodić

Krijesnice, Hreljin (Rijeka) - Brončani brodić
Bepo, Omiš - Brončani brodić
Lukasice, Kaštel stari – Brončani brodić

Nisu se natjecali: Krešimir (Šibenik)

REZULTATI NATJECANJA:

Mrkinta, Vela luka (Korčula) - Zlatni brodić
Perlice, Blato (Korčula) - Zlatni brodić
Rabske fiolice, Rab - Zlatni brodić
Krijesnice, Hreljin (Rijeka) - Zlatni brodić
More, Krk – Zlatni brodić
Rarohujice, Vrbnik (Krk) - Zlatni brodić
Luč, Split – Zlatni brodić
KoLibrići, Zadar - Zlatni brodić
Matejuška, Split - Zlatni brodić

Adriana, Zagreb - Srebrni brodić
Bepo, Omiš - Srebrni brodić

Krešimir, Šibenik - Brončani brodić
Grdelin, Seget Donji - Brončani brodić

REZULTATI NATJECANJA:

Korkyra, Korčula - Zlatni brodić
Perlice, Blato (Korčula) - Zlatni brodić
Rabske fiolice, Rab - Zlatni brodić
Mrkinta, Vela Luka (Korčula) - Zlatni brodić
Lučac, Split - Zlatni brodić
KoLibri, Zadar - Zlatni brodić
Krijesnice, Hreljin (Rijeka) - Zlatni brodić
KoLibrići, Zadar - Zlatni brodić
Filip Lukas, Kaštel Stari - Zlatni brodić
Filip Dević, Split - Zlatni brodić

Bepo, Omiš - Srebrni brodić
Krešimir, Šibenik - Srebrni brodić

Ravnatelj Smotre: mr.sc. Ivan Pehar
Umjetnički ravnatelj Smotre: Ljubo Stipišić Delmata
Organizacija Smotre: Milko Belevski, prof.

Stranice